Terasvilla põletamine - teatdusteater Teeme Keemitat-4

Terasvilla põletamine – mis see on ja kuidas toimub?

Vaja läheb:

  • Terasvill (suuruses #0000 – #00)

  • 9V patarei või tulemasin
  • Kuumakikindad, kaitseprillid, peakate
  • Taldrik või anum (mille peal villa põletada)
  • Nöör ja vispel
  • Kaamera ja statiiv

MÄRKUS: Enne katse alustamist valmistage kustutusvahendid ette. Terasvilla põlemistemperatuur võib ületada 700° C mis on juba ohtlik.

ETTEVAATUST: Kandke kindlasti kaitseprille ja kuumakindaid. Ärge viige katset läbi tuleohtlike ainete või esemete läheduses ning järgige elementaarseid ohutusjuhiseid.

Natuke terasvillast

+Terasvill on valmistatud madala süsinikusisaldusega terastraadist mida tõmmatakse läbi hammastatud templi, mis eemaldab õhukesed, teravad laastud. Ehk teisisõnu tõmmatakse jämedam traat masinast läbi mille tulemusel tekib imepeenike traat. Vaata ise järgi!

Peamine kasutusala?

Terasvill kui lihvimismaterjal on mõeldud kas vahade pealekandmiseks, pindade puhastamiseks või vana viimistluskihi eemaldamiseks. Eriti suurt kasutusala leiab see lääneriikides puidu või metalli töötlemisel, asendades kohati täielikult liivapaberi kasutamist. PS! Isegi Eestis igas ehituspoes seda ei leia.

Terasvilla on kaheksa erineva karedusega alustades #0000 ja lõpetades #4 (väga kare). Esimene ehk kõige peenem sobib ideaalselt katsete läbiviimiseks, millest kohe ka räägime lähemalt.

Tavalistes tingimustes sõltub raua oksüdatsioonikiirus suuresti selle kujust: lihtne metallitükk ei põle, kuid õhukesed raudkiud või peenestatud pulber (pürofoorne raud) võivad kergesti süttida. Kõik sõltub raua kokkupuutepinnast õhuga: sellest peaks piisama, et oksüdatsioonireaktsioon saaks ennast toetada (see tähendab, et see toimuks pideva soojusvarustuseta).

Terasvill #0000 koosneb üsna õhukestest raudkiududest. Oksüdeerimise käigus eraldub palju soojust ning protsess saab toimida iseseisvalt.

Terasvilla põletamine - teatdusteater Teeme Keemitat-50

Kuidas terasvilla põletamise reaktsioon toimib?

+Selleks, et terasvill põlema saada tuleb seda kas tulemasinaga süüdata või kasutada 9V patarei, mille abil lühist tekitades materjal süttib. Tuleb rõhutada, et mida rohkem puutub terasvill hapnikuga ehk õhuga kokku, seda kiiremini toimub oksüdeerimise protsess.

See tähendab, et lahti harutamata terasvill võib süttida, kuid kustub loetud sekundite pärast, sest traadikeste vahel oleva hapniku kogus on liiga väike, et põlemist toetada. Seega tegelikult toimub protsessi käigus raua oksüdeerumine, mille lõpptulemuseks on rauaoksiid Fe3O4

Põlemisel tekib raudoksiid 3Fe + 2O2 = Fe3O4

Kusjuures, kas sa teadsid, et ära põlenud/oksüdeerunud terasvill on kaalu poolest natuke raskem kui ta seda ennem oli. Päris huvitav eksole?

Terasvilla põletamine - teatdusteater Teeme Keemitat-5

Kus veel saab terasvilla kasutada?

Sina saad seda järgmine kord olenemata ilmast kasutada näiteks lõkke süütamisel. Ära ainult 9V patarei maha unusta 😉 Samuti kasutatakse terasvilla laialdaselt tuleshow’de tegemisel, mis lisab kavale imetlusväärse vaatepildi, lennutades sädemeid igas suunas.

Ja loomulikult on võimalik seda katset kasutada ägedate piltide tegemisel. Muud pole vaja kui see pimedamal ajal põlema panna ning ringi ratast keerutada. Kuidas aga seadistada kaamera ja millist nurka valida, saad näha selles videos.

Mida edasi teha?

  1. Seo nöör vispli külge kinni
  2. Topi vispel terasvilla täis nii, et see minema ei lendaks.
  3. Süüta ettevaatlikult terasvilla kogus, kasutades tulemasinat või 9V patarei.
  4. Valmis? Nüüd hakka seda ringiratast keerutama ja vaata kui lahedaid pilte/video sellest teha saad.

PS! Ära midagi põlemapane, eks!

Jaga keemilist postitust oma sõpradega!