Elevandi hambapasta teemekeemiat

Elevandi hambapasta maal ja kosmoses – kuidas katse toimub?

Vaja läheb:

 • Puhas vee või limonaadi pudel (0.5L või 1.0L). Sobib ka katseklaas.
 • Vesinikperoksiid (H2O2) 30%-50%line
 • Toiduvärv (punane, roheline, sinine, kollane vm)
 • Üks (11g) või kaks pakki kuivpärmi (olenevalt pudeli suurusest)
 • Kuivpärmi asemel võib kasutada ka kaaliumjodiidi (KI)
 • Umbes kolm supilusikat kuuma vett (15 ml)
 • Vedel nõudepesuvahend (vana hea Feeri)
 • Kummikindad ja kaitseprillid
 • Kittel või kaitseriietus
 • Väike anum kuuma vee jaoks

MÄRKUS: Söövitav vaht ehk elevandi hambapasta tuleb kindlasti pudelist/anumast välja, seega katset tuleb teha pestaval pinnal või asetage see alusele. Toidukile sobib selleks väga hästi.

ETTEVAATUST: Vesinikperoksiid võib söövitada nahka ja silmi. Lugege vesinikperoksiidi pudeli ohutusteavet ning kandke kindlasti kummikindaid ja kaitseprille.

+Vesinikperoksiid on põhimõtteliselt vesi (H2O) koos täiendava hapnikuga (muutes selle valemi H2O2-ks), kuid ärge laske end petta, et see meenutab vett. Kontsentreeritud vesinikperoksiid võib nahale sattudes põhjustada tugeva keemilise põletuse. Elevandi hambapasta reaktsiooni tekitamiseks lisatakse teine kemikaal – kaaliumjodiid (tuntud kui katalüsaator). Põhimõtteliselt muudab see vesinikperoksiidi veeks, vabastades mullide näol hapniku (suurel kiirusel).

Vesinikperoksiid koosneb veest ja hapnikust (teeme keemiat)

Mida edasi teha?

 1. Valage lehtri abil ettevaatlikult pudelisse (100-120ml) vesinikperoksiidi.
 2. Lisage pudelisse umbes 10-15ml toiduvärvi.
 3. Lisage pudelisse umbes 15ml vedelat nõudepesuvahendid ja segage pudelis olevat segu.
 4. Sega eraldi anumas kuumvesi ja pärm kokku – seda umbes 15 sekundit. See peaks välja nägema nagu sulanud jäätis – vajadusel lisage natuke rohkem sooja vett.
 5. Nüüd algabki kõige huvitavam osa! Kallake lehtri abil pärmi ja vee segu pudelisse ja jälgige, kuidas vahutamine välja näeb!

TÄHELEPANU: Kaaliumjodiidi kasutamisel tuleb see samuti sooja veega (15ml) segada ning tegevuse järjekord on teine: alguses lisage pudelisse nõudepesuvedelik, toiduvärv, vesinikperoksiid ning lõpus kaaliumjodiidi lahus.

Kas ma võin vahtu katsuda? Tavaliselt lagundab reaktsioon vesinikperoksiidi täielikult ja alles jääb enamasti ainult nõudepesuvedelik ja pärmi segu. Siiski võib vahus leiduda reageerimata peroksiidi, mis võib nahka ja silmi söövitada. Seetõttu on soovitatav vahtu ilma kummikinnasteta mitte puudutada.

Elevandi hambapasta punast värvi

Kuidas reaktsioon toimib?

+Vaht on imeline! Selles klassikalises elevandi hambapasta katses tekkinud vaht on eriline, kuna iga pisike vahumull on täidetud hapnikuga. Pärm toimib katalüsaatorina (reaktsioonide kiirendamiseks kasutatakse katalüsaatorit). See võimaldab vesinikperoksiidist kiiresti hapnikku eraldada. Kuna pärm teeb seda väga kiiresti, tekib tulemusena väga palju mulle ehk vahtu. Peale katse läbiviimist märkate et pudel on soojaks läinud.

Teie keemiline katse või reaktsioon, mida nimetatakse eksotermiliseks reaktsiooniks, tähendab, et see ei tekita mitte ainult vahtu, vaid eraldab ka soojust! Tekkinud vaht on vaid vee, seebi ja hapniku segu, nii et saate selle lapiga pühkida ja pudelisse jäänud vedeliku valada kraanikausist alla. Seda eksperimenti nimetatakse tavaliselt “Elevandi hambapastaks”, kuna see näeb välja nagu torust väljuv hambapasta, kuid ärge puudutage vahtu palja käega. Ja ärge palun seda elevantidele viige 🙂

Me tegime vahepeal ka midagi erakordset!

+

Aastal 2015 pani MTÜ Teeme Keemiat kokku vinge projektimeeskonna, andis nimeks Stratoschem ning oli napilt ka Guinessi rekordi raamtusse sattunud. Enam kui 6 kuud nuputamist, arvutamist ja leiutamist viis meie elevandi hambapasta katse stratosfääri kõrgusele 35km. See tähendab, et me olime esimesed maailmas kes viisid selle katse kosmoses läbi ja see on mega ÄGE!

“Vaata kuidas see kõik välja nägi!”

Elevandi hambapasta kosmoses

Jaga keemilist postitust oma sõpradega!