Teeme Keemiat Purgi Vaakum

Õhurõhuga purgi purustamine

Purgi purustamiseks on palju erinevaid viise …

jalaga peale astuda, kätega kokku suruda, peaga puruks lüüa jne. Kuid miski pole võrreldav lõbuga, mida saab õhurõhk pakkuda. Tuleb lihtsalt teaduskatse jaoks natuke rohkem aega kulutada. Valmsi?

Vaja läheb:

 • Plekkpurki (ei ole vahet kui suur see on)

 • Pliiti mis läheb kuumaks 🙂
 • Kuumakindaid
 • Külma vett
 • Taldrikut

MÄRKUS: Enne katse alustamist valmistage kõik vajalikud vahendid ette, et mitte mõtetut kiirustamist tekitada.

ETTEVAATUST: Kui teil pole käepärast tange, kandke kindlasti kuumakindaid, et mitte oma käsi vigastada.

Mida edasi teha?

 1. Leia mõni plekkpurk, tee see lahti ning joo tühjaks.
 2. Vala purki natuke külma vett (piisavalt, et katta anuma põhi) – mida külmem seda parem.
 3. Aseta purk kuumale pliidile, kui see on veel asendis “VÄLJAS”.
 4. Seejärel tuleb mängu lapsevanem kelle ülesandeks on pliit sisse lülitada ning jälgida, et keegi põltada ei saaks. Mõne aja pärast on kuulda kuidas purk hakkab imelikke helisi tekitama – see tähendab, et vesi hakkab vaikselt mullitama. Kui näete veeauru, mis purgist välja tõuseb, jätkake purgi kuumutamist veel umbes minut aega.
 5. Järgmise sammuni jõudmiseks, tuleb mõelda läbi mida ja millises järjekorras teha tuleb. Pane kuumakindad kätte ning tõsta purk ühe kiire liigutusega pliidi pealt ära, keera see kausi peal tagurpidi ja lükka külma vette. Ära mõtle. . . lihtsalt tee seda! 🙂
 6. Wooow ja sa arvasid, et sul on terasest närvid?! Plekkpurk sõna otseses mõttes tõmbus kokku. Enne selgitusega tutvumist peatu ja mõtle mis just juhtus. Milline jõud on purgi purustamiseks piisavalt suur?
 7. Ära ühe korraga piirdu. . . võta uus purk, mine tagasi pliidi juurde ja tee seda teaduskatset uuesti! Iga kord, kui katset kordad, jälgi hoolikalt toimuvat ja proovi aru saada mis kõike katse ajal toimumas on.
Teeme Keemiat Purgi Vaakum-2

Kuidas reaktsioon toimib?

+

Enne kuumutamist täitis anumat vesi ja õhk. Vee keemisel muutub vee olek vedelast gaasilisse. Seda gaasi nimetatakse veauruks. Veeaur lükkas purgist oleva õhu anumast välja. Kui purk pööratakse tagurpidi ja asetatakse (ülemise osaga) vette takistatakse sellega õhu liikumist tagasi purki.

Jahutamine põhjustab vee kondenseerumise tagasi veeks. Sekundiga kogu purgi sisest ruumi hõlmanud veeaur muutub nüüd vaid paariks veetilgaks, võttes nii enda alla palju vähem ruumi kui seda oli alguses (ehk gaasilises olekus). Seetõttu langeb purgi siserõhk ning väline atmosfäärirõhk surub selle koheselt kokku. Toimubki kiire õhurõhuga purgi purustamine.

PS! Purgi väliskülgedele mõjuv kogujõud on purgi kogupindala (cm2) korrutis 1 kilogrammiga.

Üks asi veel . . . ilmselt märkasid, et purk oli pärast kokku tõmbumist osaliselt veega täidetud. See on suurepärane näide sellest, kuidas me ei taju õhurõhku, kuna see mõjutab meid kogu aeg ning me oleme sellega harjunud. Kuna purgis olev rõhk oli väiksem kui rõhk väljaspool purki, suruti vesi kausist sõna otseses mõttes üles otse purki.

Samuti võid vaadata kõigest sellest ka meie videot 😉

Jaga keemilist postitust oma sõpradega!