Laava lamp koduste vahenditega - Teadusteater Teeme Keemiat cover

Laava lamp koduste vahenditega

Tegu on põneva katsega mida saab iga kell kodus järgi teha. Kuna tulemas on halloween siis saab seda katset väga efektselt ära kasutada. Kõik mida kaste tegemise jaoks vaja läheb peaks igas kodus olemas olema ja tulemus võib teha silmad ette mitte ainult lastele kui ka täiskasvanutele – eriti kui oskate taskulampi kasutada.

Vaja läheb:

 • Läbipaistev anum (vaas, purk, plastiktops vms.)
 • Toiduvärv (võib olla ka vesivärv vms.)
 • Toidu äädikas
 • Söögisooda
 • Toiduõli ehk rapsiõli
 • Lusikas

MÄRKUS: Enne katse läbiviimist leidke pind mille peal seda katset teha ja valmistuge, et see võib ümber minna (kui keegi pihta läheb).

ETTEVAATUST: Kuna toiduvärv ei taha väga hästi maha tulla siis hea oleks viimase sammu täitmisel anuma peale kaas (taldrik vms) peale panna.

+Esialgu on kohe näha, et toiduõli jääb äädika kohale, sest õli on äädikast kergem või kui täpsem olla siis selle tihedus on väiksem kui äädikal. Õli ja äädikas omavahel ei segune ja seda nähtust nimetatakse molekulidevaheliseks polaarsuseks – ained on üksteisest eraldatud. Seda mõistet on lõbus näiteks õhtusöögivestluses esile tuua, uurides kas vanemad teavad sellest midagi.

Molekulaarne polaarsus tähendab põhimõtteliselt seda, et näiteks veemolekule tõmbavad ligi teised veemolekulid, kes saavad omavahel hästi läbi ning saavad üksteisega sidemeid luua (näiteks veetilgad.) See meenutab magneteid mis üksteise külge tõmbuvad.

Toiduõli molekule tõmbavad teised õlimolekulid mis saavad samuti omavahel hästi läbi. Kuid kahe erineva molekulaarset struktuuri ei õlil ja äädikal üksteisega siduda. Muidugi on tiheduse ja molekulaarse polaarsuse kirjeldamiseks palju raskemaid selgitusi mida suudavad laborikeemikud täpsemalt selgeks teha. Loodetavasti saate nüüd seda katset täiesti uue ja põnevama nurga alt vaadata.

Sel hetkel kui lisasite teelusikaga söögisoodat, vajus see põhja ning hakkas äädikas lahustuma. Selle tulemuseks hakkab eralduma süsihappegaasi, mis nagu te teate on tunduvalt kergem kui anumas olevad vedelikud.

Gaasimullide tõustes võtavad nad osa värvilisest äädikast kaasa ning pinnale jõudes, pääseb gaas välja ning äädikas vajub tagasi põhja (sest ta on „raskem“ kui õli).

Kuidas katset ohutult läbi viia?

Valage anumasse väike kogus söögiäädikat (ütleme nii et umbes 1/8 kogu anumast). Seejärel täitke anum peaaegu ääreni (3/4 anumast) toiduõliga, kuni see on peaaegu täis. PS! Jäta natuke ruumi selleks, et saaksid mullid pinnale tulla – vastasel juhul hakkab anumast üle ajama. Võimalik, et peate ootama mõne hetke seni kuni on näha, et äädikas ja õli on üksteises eraldi.

Lisage anumasse paar tilka toiduvärvi (mulle isiklikult meeldib punane, kuid kõik teised värvid näevad samuti ägedal välja.)Toiduvärvi läbib paksu õlikihi ning seguneb seejärel allpool oleva äädikaga. Tegelikult siiani ei ole väga vahet mis järjekorras seda teed. Peaasi, et need kolm oleks enne viimast sammu ära tehtud.

Viimasena tuleb lisada ühe teelusika söögisoodat nii, et see vajuks võimalikult ühes tükis alla. Vaadake, kuidas see aeglaselt põhja vajub, ja laske laavalambi katsel alata! Katse pikendamiseks lisage lihtsalt veel üks lusikas söögisoodat. Tõelise laavalambi efekti saavutamiseks valgusta anumat taskulambi abil läbi anuma põhja (alt üles).

MÄRKUS: Ärge täitke anumat ääreni kuna see võib üle ajada ja selle koristamine ei ole just kõige meeldivam.

Katse läbiviimine lühidalt?

 1. Kalla anumasse 1/8 söögiäädikat.
 2. Täitke ülejäänud anum toiduõliga (et kokku oleks täidetud ¾ anumast).
 3. Lisage umbes kümme tilka toiduvärvi.
 4. Lisa üks toidulusikas söögisoodat nii, et see see oleks võimalikult ühes tükis.
 5. Kui mullitamine aeglustub, lisage veel üks lusikas.

Jaga keemilist postitust oma sõpradega!